2018. január 23., kedd

Aziz Ansari: Modern románc



Fülszöveg

Elgondolkodtató, ​vicces és mélyre ható utazás a modern kapcsolatok szépségei és buktatói között Amerika egyik legfelkapottabb humoristájától. Egyszer mindenki nekiveselkedik, hogy megtalálja az igaz szerelmet. Emberekkel ismerkedünk, randizunk, kapcsolatokat kezdeményezünk mindezt abban a reményben, hogy találkozunk valakivel, aki megérinti a lelkünket. Ez most bevett dolog, de elképesztő mértékben különbözik attól, ahogy az emberek alig pár évtizeddel korábban éltek. Az új technológiáknak hála döbbenetesen egyszerű kapcsolatba lépni, és válogatni a lehetőségek között. Akkor mégis miért ennyire frusztrált mindenki? A problémák egy része saját korunk terméke. De a szerelmi életünk változásai mégsem írhatók egyedül a technológia számlájára, ugyanis rövid idő alatt a párválasztás teljes kultúrája végleg megváltozott. Ma az emberek idősebben házasodnak, mint valaha, és éveket töltenek életükből a Nagy Ő utáni kutatással. Aziz rengeteget élcelődött a modern kapcsolatokon, de a Modern románc kötet megírása közben úgy vélte, szintet kell lépnie. Összeállt az NYU szociológusával, Eric Klinenberggel, és közösen hatalmas kutatási projektbe fogtak, amely keretében több száz beszélgetést és fókuszcsoportot vezényeltek le Tokiótól Buenos Airesen át Wichitáig. Vizsgáltak viselkedésmintákat, közvélemény-kutatásokat, és létrehozták a Redditen saját kutatási fórumukat is, ahol több ezer üzenetet dolgoztak fel. Bevonták a világ társadalomtudomány-kutatóinak krémjét is. A Modern románcban Aziz Ansari maró humorát a legmodernebb társadalomtudománnyal ötvözi, hogy feledhetetlen tanulmányút keretében mutassa be nekünk szép, új romantikus világunkat.
***
Elgondolkodtató, vicces és mélyreható utazás? - ha a fülszöveggel lehetne beszélgetni, biztos visszakérdeznék. 
Hatalmas csalódás volt nekem ez a könyv mert se nem érdekes, se nem vicces. 
Először is, én imádom Aziz Ansari humorát és munkásságát. A stand up számai tényleg hihetetlenül jók, nem is beszélve a Master of None c. sorozatáról, melyet ő ír, rendez és még a főszereplő Dev-et is ő játssza. 
Aziz a könyv elején leszögezi, hogy bár sokszor felkérték, hogy írjon egy humoros esszégyűjteményt, memoárt  (mint mondjuk Amy Poehler vagy Tina Fey), ő mindig is úgy gondolta, hogy az ő humora előadva az igazi, úgyhogy nemet mondott. Viszont eszébe jutott, hogy a modern románcról írhatna, mert arról még nem igazán született átfogó tanulmány vagy könyv, hogy az internet, az applikációk és úgy általában a 21. századi technológia hogyan formálta át a randizás, párkeresés világát. (Ehhez képest aztán a következő szűk 250 oldalban folyamatosan más könyvekre, tanulmányokra hivatkozik). 
Ezt a könyvet körülbelül a Földünket meglátogató ufóknak vagy esetleg a nagymamámnak ajánlanám, ugyanis semmi olyat  nem tudtam meg belőle, amit 25 éves fiatalként alapból ne tudnék már magamtól. Olyan józan paraszti ésszel is kitalálható felismerések vannak benne, mint például, hogy a nagyszüleinknek kevesebb választási lehetősége volt amikor társat kerestek. Meg hogy hogyan működik a Tinder. Egyetlen kivétel talán a Tokióról és Buenos Airesről szóló fejezet volt, mert ezekről a kultúrákról keveset tudok, de ez édeskevés egy érdekes, informatív, non-fiction könyvhöz. 
De ez még  mind oké lenne ha Aziz humora megmentette volna a könyvet. Sajnos egyszer se sikerült még csak elmosolyodnom se a közbeszúrt lábjegyzeteken vagy képaláírásokon. Nem tudom, hogy a fordításban veszett el a humor? Vagy egyszerűen kell Aziz vicces hangja meg hihetetlen mimikája ahhoz, hogy tényleg nevetni tudjak rajta? 
Igazából mélyen felidegesít ez a könyv, meg az is, hogy pénzt költöttem rá. Ha valakinek felkeltette mégis az érdeklődését, én határozottan lebeszélném róla, hogy a kezébe vegye. 

Pontszám: 1/5 

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése

Nina George: Levendulaszoba

Fülszöveg:  A ​párizsi könyvkereskedő, Jean Perdu számára a regény olyan, mint a gyógyszer. Pontosan tudja, hogy milyen könyvre van...